Utrzymanie samochodu w dobrym stanie to nie tylko regularne przeglądy i wymiana części, ale także dbałość o jego wygląd. Warto podkreślić, że kondycja lakieru ma znaczący wpływ na całkowitą wartość pojazdu. Niestety na współczesnych lakierach, które są miękkie i mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych niż kilkanaście lat temu, nie trudno o zarysowania, zmatowienia czy odbarwienia. Jako odpowiedź na rosnącą potrzebę ochrony lakieru powstały powłoki ceramiczne i kwarcowe. Czy warto inwestować w dodatkowe zabezpieczenie karoserii? Czym wyróżniają się nowoczesne powłoki i jaka jest ich cena? Jak dbać o auto zabezpieczone powłoką ceramiczną? Przejdź do dalszej części artykułu, aby poznać odpowiedzi na te pytania.

Powłoka ceramiczna czy powłoka kwarcowa? Jakie są różnice

Właściwości powłoki ceramicznej i kwarcowej

Powłoka ceramiczna jest najbardziej zaawansowanym produktem, który utwardza lakier, tworząc na jego powierzchni trwałą, odporną na czynniki zewnętrzne warstwę. Głównym składnikiem jest krzemionka (ditlenek krzemu), która właściwie umożliwia wiązanie się ceramiki z lakierem i zapewnia jej wytrzymałość po nałożeniu nawet do 7 lat! Czas ten uzależniony jest nie tylko od samego typu produktu, ale również od odpowiedniej pielęgnacji. Powłoka ceramiczna może być zastosowana na różnych powierzchniach np. na felgach czy szybach. Ale co jeszcze zyskujemy oprócz utwardzenia lakieru? Ceramika np. RIVASHIELD Elysium za sprawą właściwości hydrofobowych niweluje przywieranie brudu do powierzchni. Do tego zdecydowanie ułatwia mycie pojazdu ponieważ zanieczyszczenia nie przylegają tak mocno do niego. Co najważniejsze powłoka ceramiczna nałożona na lakier, spowalnia powstawanie mikrozarysowań od kurzu czy szczotek myjni, opóźnia szkodliwe działanie ptasich odchodów, a także spowalnia starzenie się lakieru od słońca. Należy zaznaczyć, że sama powłoka ceramiczna choć skutecznie utwardza lakier to nie tworzy na jego powierzchni pancernej warstwy. Zmniejszy wpływ wielu szkodliwych czynników, ale nie sprawi, że karoseria będzie odporna na zarysowania np. gwoździem. Ceramika odbija światło, dzięki czemu podbija kolor nadwozia, który staje się żywszy, do tego wydobywa z niego niesamowitą głębię i połysk.

Powłoka kwarcowa podobnie jak ceramiczna, zawiera krzemionkę (w mniejszym stężeniu niż ceramika) i tworzy warstwę ochronną na lakierze, jednak jej trwałość i odporność zazwyczaj są niższe niż powłok ceramicznych. Co za tym idzie, jest nieco tańszą opcją zabezpieczenia lakieru. Powłoka kwarcowa utrzymuje się na samochodzie najczęściej do 2 lat. W tym czasie spowalnia wpływ szkodliwych warunków atmosferycznych na auto, a dzięki właściwościom hydrofobowym spowalnia również proces brudzenia się samochodu. Powłoka kwarcowa poprawi wygląd lakieru, nadając mu atrakcyjny połysk

Powłoka ceramiczna vs powłoka kwarcowa – różnica w cenie

Jak już zauważyłeś powłoka ceramiczna od kwarcowej różni się trwałością, na którą przekłada się w głównej mierze stężenie krzemionki. Ceramika z racji, że posiada dużą zawartość krzemionki, jest bardziej trwała i może wytrzymać na aucie nawet do 7 lat. W związku z tym, powłoki ceramiczne zwykle są droższe od kwarcowych, ponieważ oferują dłuższy okres ochrony. Na ostateczną cenę nałożenia powłoki na samochód może mieć wpływ również wielkość auta, stan lakieru czy też renoma studia, w którym ten zabieg jest wykonywany. Przykładowo, cena zabezpieczenia auta powłoką ceramiczną:

Ceramikę można położyć nie tylko na auto, ale również na felgi czy zaciski hamulców. Te miejsca, które zazwyczaj sprawiają najwięcej problemów na myjni, dzięki ceramice będą łatwiejsze w pielęgnacji.

Jaką metodę ochrony wybrać

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to przede wszystkim zależne od indywidualnych oczekiwań, preferencji czy warunków użytkowania samochodu. Jeśli zależy Ci na dłuższej ochronie, spowolnieniu powstawania zarysowań i działania szkodliwych czynników zewnętrznych, a przy tym na wyjątkowym podbiciu koloru i łatwiejszym utrzymaniu pojazdu w czystości – postaw na ceramikę. Jednak jeśli zależy Ci głównie na efekcie wizualnym i w krótszym okresie spowolnieniu działania czynników zewnętrznych – wybierz powłokę kwarcową.

Warto zaznaczyć, że odpowiedzią dla osób poszukujących ochrony lakieru na najwyższym poziomie np. przed odpryskami kamieni czy przycierkami parkingowymi są folie ochronne PPF. W PROMOMOTO postawiliśmy na współpracę z innowacyjnym producentem folii ochronnym PPF – RIVASHIELD. To właśnie folie PPF RIVASHIELD mają grubość nawet 210 mikronów, posiadają zdolność do samoregeneracji, przez co swoimi właściwościami i skutecznością nieporównywalnie przewyższają powłoki ceramiczne. Jeśli zdecydujesz się na oklejanie samochodu folią ochronną PPF, zyskujesz jednocześnie całkowicie bezpieczną formę zmiany koloru auta, bez ingerencji w fabryczny lakier.

Jak dbać o auto zabezpieczone powłoką ceramiczną

Nałożenie powłoki ceramicznej na samochód wiąże się z kilkoma podstawowymi zaletami jak np. spowolnienie powstawania mikrozarysowań, odbarwień przez ptasie odchody czy promieniowanie UV, a także uzyskanie warstwy hydrofobowej, która pomaga w osuszaniu pojazdu i niweluje przywieranie brudu. Aby powłoka ceramiczna zachowała swoje właściwości wymaga regularnej pielęgnacji, gdyż z czasem mogą one ulec osłabieniu. W przypadku mycia warto używać dedykowanych kosmetyków do samochodów z powłoką ceramiczną. Zawierają one takie składniki, które nie niszczą struktury powłoki, a przy tym ją dobrze oczyszczają. Dobrze jeśli samo mycie również będzie ręczne z użyciem miękkiej rękawicy. Mycie zaleca się przeprowadzać ok. 2 razy w miesiącu – tak, by nie doprowadzić do nawarstwienia się brudu; w pierwszej kolejności zacząć od użycia piany aktywnej, aby usunąć wstępne zabrudzenia, a następnie przejść do właściwego mycia. Raz na kilka myć można zastosować również specjalny quick detailer w celu przedłużenia żywotności powłoki i odżywienia jej. W miarę możliwości warto unikać myjni automatycznej – choć ceramika może spowolnić powstawanie zarysowań od szczotek, to należy pamiętać, że każda z nich ma swoje granice wytrzymałości. Istotnym jest również bieżące usuwanie z karoserii ptasich odchodów czy zaschniętych owadów.

Dzięki systematycznej i właściwej pielęgnacji możesz przedłużyć żywotność powłoki zachowując jej właściwości nawet na kilka lat.

Jak dbać o auto zabezpieczone powłoką ceramiczną