Samochód już dawno przestał być tylko i wyłącznie środkiem transportu, służącym do przemieszczania się między punktem A i punktem B. Można powiedzieć, że obecnie jest on naszą wizytówką, a nawet sposobem wyrażania siebie. Jego wygląd świadczyć może o naszej dbałości i stylu, dlatego coraz bardziej zwracamy uwagę na to, aby był w nieskazitelnym stanie. I tu pojawia się auto detailing. Z tym pojęciem, w mniejszym lub większym stopniu, spotkał się chyba każdy właściciel pojazdu. Co to jest auto detailing? Czym różni się od zwykłego mycia? Na czym polega profesjonalny car detailing? Jaka jest cena tej usługi? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Każdego dnia Twój samochód narażony jest na działanie czynników zewnętrznych, które niestety mają szkodliwy wpływ zarówno na karoserię pojazdu jak i jego wnętrze. Kurz, promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia drogowe tj. sól, piach, błoto, stopniowo pogarszają jego stan. Powstaje wiele rys, zmatowień, auto przestaje błyszczeć, kolor traci głębię. Wnętrze z czasem również traci świeżość – plamy na tapicerce, wyblaknięte elementy czy nieprzyjemne zapachy mogą odbierać przyjemność z jazdy. Jednak bez obaw, istnieją sposoby, dzięki którym możesz przywrócić swojemu pojazdowi nieskazitelny wygląd niczym po wyjeździe z salonu, a jednocześnie skutecznie go zabezpieczyć, tak by ułatwić utrzymanie auta w czystości na dłuższy czas. Coraz więcej właścicieli samochodów dostrzega korzyści płynące z auto detailingu, jeśli i Ty chcesz je poznać, przejdź do dalszej części artykułu.
Co to jest auto detailing?
Auto detailing zwany również car detailingiem to proces mający na celu poprawę wyglądu samochodu, a nawet przywrócenia go do pierwotnego stanu niczym po wyjeździe z fabryki. Wydaje się być zabiegiem szybkim i prostym? Nic bardziej mylnego. Za profesjonalnym detailingiem samochodowym kryje się kompleksowy proces czyszczenia, regeneracji, a także zabezpieczenia pojazdu przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Jest to zdecydowanie bardziej zaawansowana forma pielęgnacji auta niż tylko jego mycie czy odkurzanie. Warto zaznaczyć, że do przeprowadzenia detailingu samochodowego, niezbędna jest odpowiednia wiedza w zakresie technik pielęgnacyjnych, a także doboru samych kosmetyków, które będą właściwe dla danego samochodu. Nie bez powodu wielu właścicieli decyduje się na skorzystanie z usług oferowanych przez profesjonalne studia. W PROMOMOTO świadczymy kompleksowe usługi auto detailingu, a dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu możesz mieć pewność, że oddajesz swoje auto w ręce prawdziwych profesjonalistów, którzy zadbają o każdy detal.
Warto zaznaczyć, że car detailing nie obejmuje wyłącznie zewnętrznej części auta. Oczywiście można również przeprowadzić detailing wnętrza. Dzięki niemu kabina auta staje się nie tylko estetyczna, ale także bardziej higieniczna i komfortowa w codziennym użytkowaniu. W kolejnych punktach dokładnie omówimy co dokładnie zawierają usługi car detailingu karoserii oraz wnętrza.
Auto detailing a myjnia samochodowa
Car detailing i tradycyjne mycie samochodu to dwa zupełnie inne podejścia do pielęgnacji auta. Różnią się przede wszystkim zakresem usług, jak i efektem końcowym jaki uzyskujemy.
Zwykłe mycie polega na oczyszczeniu pojazdu (karoserii, felg, szyb) z zewnętrznych zabrudzeń. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego wodę i szampon samochodowy przy jednoczesnym użyciu myjki ciśnieniowej. Tradycyjne mycie to krótki i dość szybki proces. Daje efekt czystego samochodu, jednak nie usuwa głębszych zabrudzeń takich jak naloty metaliczne, czy smoła.
Natomiast auto detailing, jak już wiesz, jest bardziej zaawansowanym, czasochłonnym i szczegółowym procesem, który oprócz dokładnego mycia, obejmuje także, dekontaminację lakieru, jego korektę czy usunięcie drobnych zarysowań. Decydując się na detailing wnętrza możemy liczyć na czyszczenie tapicerki, odświeżenie plastików czy usunięcie nieprzyjemnych zapachów. Wyszkoleni detailerzy dbają o najmniejszy szczegół i dokładność wykonania.
Po zakończonym detailingu warto zdecydować się na dodatkową ochronę np. w postaci oklejenia samochodu folią ochronną PPF. W PROMOMOTO oferujemy szeroki zakres usług: auto detailing, zabezpieczenie lakieru najnowocześniejszymi środkami dostępnymi na rynku, w tym oklejanie folią ochronną PPF RIVASHIELD – najbardziej innowacyjnego producenta folii zabezpieczających.
Dlaczego warto dbać o wygląd samochodu? Korzyści car detailingu
Dbając o wygląd swojego samochodu, właściciel zyskuje znacznie więcej niż tylko estetyczny efekt, który stanowi głównie wisienkę na torcie pielęgnacji auta. Niezwykle ważną kwestią jest tu możliwość ochrony pojazdu, komfort użytkowania, a nawet zdrowie.
Regularna pielęgnacja lakieru, tapicerki i innych elementów sprawia, że samochód na dłużej zachowuje swój nienaganny stan, a poszczególne części nie ulegają przedwczesnemu zużyciu. Co więcej, jeśli w przyszłości podejmiesz decyzję o sprzedaży auta, profesjonalny auto detailing może znacząco zwiększyć wartość rynkową pojazdu i ułatwić znalezienie kupca. Zadbane auto będzie zdecydowanie bardziej atrakcyjne dla kupującego i może stanowić również potwierdzenie, że właściciel dbał o nie zarówno pod względem wizualnym jak i technicznym. Oczywiście to nie koniec zalet korzystania z usług auto detailingu. Tak jak wcześniej zaznaczyliśmy car detailing może mieć wpływ na ogólny komfort użytkowania i zdrowie. Wnętrze samochodu to miejsce, w którym codziennie spędzasz czas – zarówno Ty, jak i Twoi pasażerowie. W miarę upływu czasu użytkowania, w tapicerce, dywanikach czy nawiewach gromadzi się kurz, roztocza i inne alergeny. Profesjonalny car detailing pozwala na skuteczne usunięcie drobnoustrojów czy nieprzyjemnych zapachów. Dzięki temu sam komfort użytkowania znacznie się poprawia.
Warto również zaznaczyć, że zastosowanie odpowiedniej ochrony w ramach detailingu samochodowego minimalizuje ryzyko uszkodzeń a tym samym kosztownych napraw w przyszłości. W przypadku zewnętrznej części auta możemy zaaplikować np. powłokę ceramiczną lub okleić samochód folią ochronną PPF. Decydując się na oklejanie samochodu folią ochronną PPF możemy zmienić kolor auta i to bez ingerencji w oryginalny lakier. W PROMOMOTO oferujemy naszym klientom ponad 170 wariantów folii ochronnych PPF w różnych kolorach i wykończeniach – innowacyjnego producenta RIVASHIELD. Folie ochronne PPF RIVASHIELD tworzone są z najwyższej jakości surowców, co zapewnia ich maksymalną wytrzymałość i skuteczność. Do tego mają większą grubość niż tradycyjne folie dostępne na rynku. Dzięki bogatej ofercie folii ochronnych PPF RIVASHIELD, zyskujesz możliwość ochrony samochodu na wysokim poziomie, a także indywidualnej stylizacji poprzez zmianę koloru auta. W przypadku wyboru folii ochronnych PPF czy też powłoki ceramicznej, w pakiecie otrzymujemy również łatwość utrzymania auta w czystości.
Na car detailing warto się zdecydować nie tylko w momencie, gdy chcemy odświeżyć i odnowić wygląd samochodu, ale zwłaszcza zaraz po jego zakupie. Dzięki temu zabezpieczysz poszczególne elementy, co przełoży się na ich trwałość w dłuższym okresie.
Etapy profesjonalnego detailingu samochodowego
Jak już wiesz, detailing samochodowy możemy podzielić na detailing zewnętrzny oraz detailing wnętrza. Każdy z nich składa się z kilku etapów, które choć wydają się być proste, mogą przysparzać trudności, zwłaszcza niedoświadczonym osobom. Decydując się na usługi w PROMOMOTO, masz pewność, że Twój samochód trafi w ręce profesjonalistów, którzy wiedzą, jak właściwie o niego zadbać. Doświadczeni detailerzy z PROMOMOTO dokładnie dobierają odpowiednie środki chemiczne do konkretnych powierzchni, dzięki czemu masz gwarancję, że lakier, tapicerka czy elementy plastikowe będą wyczyszczone w sposób bezpieczny i skuteczny. W studiu PROMOMOTO prace odbywają się w kontrolowanych warunkach, co minimalizuje do zera ryzyko uszkodzeń lakieru, smug czy nieodpowiedniego nałożenia powłok ochronnych. Warto zwrócić uwagę również na to, że przed przystąpieniem do prac, przeprowadzane są szczegółowe oględziny, aby zaplanować wszystkie czynności.
Auto detailing zewnętrzny obejmuje:
- mycie detailingowe – które zdecydowanie odbiega od tego na tradycyjnej myjni samochodowej. Detailer przeprowadza tu również proces dekontaminacji, czyli usunięcia z lakieru zalegających osadów metalicznych, smoły, asfaltu, a także różnego rodzaju substancji pochodzenia organicznego np. soków z drzew, żywicy czy zaschniętych owadów. Część zabrudzeń łatwo dostrzec, jednak są i takie, które są niedostrzegalne gołym okiem;
- glinkowanie – niezbędne, gdy chcemy usunąć zabrudzenia mocno przylegające do lakieru. Wykorzystuje się do tego specjalną glinkę, która dzięki swojej plastyczności, pozwala na dokładne oczyszczenie zarówno płaskich powierzchni, jak i zakamarków i krawędzi. Dzięki temu procesowi wyciągniemy brud z wszelkich zarysowań znajdujących się na lakierze. Aby dobrze przeprowadzić ten proces, potrzeba czasu i precyzji. Samodzielne niewłaściwe zastosowanie glinki może być niebezpieczne dla lakieru;
- czyszczenie detali i trudno dostępnych miejsc – oprócz karoserii, opon czy szyb, detailer czyści wszelkie detale i trudno dostępne miejsca np. końcówki wydechu, grill, listwy, emblematy, uszczelki, zagłębienia felg, komorę silnika. Każdy z tych elementów może być wykonany z innych tworzyw, dlatego niezwykle ważny jest dobór odpowiedniej chemii, która zapewni skuteczne czyszczenie i bezpieczeństwo dla każdej z tych części;
- osuszanie pojazdu – za pomocą wysokiej jakości ręczników z mikrofibry o dużej chłonności lub sprężonego powietrza. Pod odpowiednim oświetleniem sprawdzana jest karoseria, a także wnęki drzwi, felgi i inne trudno dostępne miejsca, gdzie mogą zalegać krople wody. Detailer zwraca uwagę na wszelkie szczegóły i pozbywa się pozostałości wody oraz zacieków;
- korektę lakieru i zabezpieczenie – czyli krótko mówiąc, przywracanie perfekcyjnego wyglądu samochodu. Korekta lakieru jest bardzo zaawansowanym procesem usuwania rys czy innych niedoskonałości z jego powierzchni. Nieumiejętnie przeprowadzona może przynieść więcej szkód niż korzyści, dlatego dobrze, aby była ona wykonana w profesjonalnym studiu detailingowym. W pierwszej kolejności detailer sprawdza miernikiem grubość lakieru. To pozwala oszacować, ile warstw można bezpiecznie usunąć podczas polerowania. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku głębszych rys. Na tej podstawie dobierana jest odpowiednia korekta. W PROMOMOTO usługę tę dzielimy na trzy pakiety:
- ONE STEP – jednoetapowe nabłyszczenie lakieru przez polerowanie. Usuwamy tu wiele mniejszych rysek i nabłyszczamy lakier. Można zabezpieczyć karoserię twardym woskiem, aby nadać jej jeszcze lepszy połysk i ochronić ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
- DWU ETAPOWE – polega na usunięciu nawet 70% rys z powierzchni lakierniczej. W większości przypadków to wystarcza, aby uzyskać zadowalający i świeży wygląd auta. Jednak w tym przypadku warto zastanowić się nad bardziej trwałą ochroną np. powłoką ceramiczną. To pozwoli nadać twardości – delikatnej powłoce lakierniczej po polerowaniu, a także właściwości hydrofobowych i antystatycznych.
- WIELOETAPOWE – stanowi najbardziej kompleksowe polerowanie usuwające nawet 90% rys i skaz lakieru. Wieloetapowe polerowanie pochłania najwięcej czasu, jednak pozwala osiągnąć fenomenalny wygląd lakieru. Zyskuje on wtedy lustrzany połysk. Po tak rozbudowanym zabiegu warto zabezpieczyć samochód powłoką ceramiczną lub folią ochronną PPF RIVASHIELD, która zapewni wysoki poziom ochrony lakieru a jednocześnie utrzyma idealny wygląd auta na długi czas.
Co więcej, w zależności od stopnia uszkodzeń i rodzaju lakieru stosuje się inne pady polerskie (od mocno ściernych po wykańczające), pasty polerskie (w różnych stopniach ścieralności, dostosowane do danego etapu polerowania). Niezbędne jest także wykorzystanie maszyny polerskiej, aby przeprowadzić proces korekty lakieru. W PROMOMOTO przeprowadzamy korektę z najwyższymi standardami, dbając o każdy detal, aby Twój samochód odzyskał nieskazitelny wygląd.
Detailing wnętrza samochodu to najczęściej:
- dokładne odkurzanie i usuwanie zanieczyszczeń – w całej kabinie oraz trudno dostępnych miejscach, gdzie gromadzi się kurz i brud;
- czyszczenie i pielęgnacja tapicerki – w zależności, czy mamy do czynienia z tapicerką materiałową czy skórzaną, konieczny jest dobór innych środków czyszczących i impregnujących;
- czyszczenie plastików, deski rozdzielczej i elementów wykończeniowych – wszystkie części wewnątrz są dokładnie czyszczone za pomocą specjalistycznych środków bezpiecznych dla danej powierzchni. Po tym stosowane są preparaty zabezpieczające, które nadają matowe lub satynowe wykończenie, a jednocześnie chronią przed szybkim osadzaniem się kurzu czy promieniowaniem UV;
- mycie szyb i lusterek wewnętrznych – bez pozostawienia smug i refleksów. Dokładnie umyte, poprawiają widoczność w trakcie jazdy;
Cena auto detailingu
Koszt detailingu samochodowego może zależeć od wielu czynników i niezwykle trudno jest wskazać jego konkretną cenę. Zazwyczaj jest on wskazywany po bezpośrednim zapoznaniu się detailera z faktycznym stanem samochodu. Na ostateczną cenę może wpływać wielkość pojazdu – większe auta, będą wymagać więcej czasu i materiałów, dlatego cena usługi w ich przypadku może być wyższa. Równie istotnym aspektem wpływającym na koszt car detailingu jest zakres prac, czy decydujemy się tylko na detailing wnętrza, czy kompleksowe czyszczenie całego samochodu wraz z nadwoziem, a może tylko odkurzenie wnętrza. Cena może być zależna również od stopnia zabrudzenia auta, to warunkuje czas, który należy przeznaczyć na przeprowadzenie tego procesu. Koszt:
- mycia detailingowego może zaczynać się od 500 zł netto i sięgać 1500 zł netto;
- korekty lakieru:
- ONE STEP, czyli jednoetapowego nabłyszczenia – od 1500 zł netto;
- DWU ETAPOWEJ – od 3000 zł netto;
- WIELOETAPOWEJ – od 4500 zł netto;
- zabezpieczenia karoserii, będzie zależał od wybranej metody ochrony:
- twardy wosk – od 1000 zł netto,
- powłoka ceramiczna, również będzie zależeć od okresu ochrony. Zabezpieczenie auta powłoką trzyletnią może zaczynać się od 1500 zł netto, natomiast siedmioletnią – od 3000 zł netto.
- folia ochronna PPF – cena całkowitego oklejenia samochodu może zaczynać się od 15000 zł netto.
- kompleksowego czyszczenia wnętrza – od 1000 zł netto.
Jak widzisz koszt auto detailingu jest bardzo zróżnicowany i może zależeć od wielu czynników. Niezbędne jest w tym przypadku dokładne zapoznanie się detailera ze stanem samochodu, aby móc przygotować indywidualną ofertę spełniającą oczekiwania Klienta.
Czy warto inwestować w powłokę ceramiczną lub PPF?
Zwieńczeniem całego auto detailingu, zwłaszcza po korekcie lakieru, jest nałożenie odpowiedniej powłoki ochronnej, która pomoże utrzymać efekt na dłużej, a jednocześnie ochronić lakier przed czynnikami zewnętrznymi. Możemy w tym przypadku postawić np. na powłokę ceramiczną lub oklejenie samochodu folią ochronną PPF. Którą opcję wybrać? Oczywiście zależy to od indywidualnych oczekiwań. Powłoka ceramiczna utwardzi lakier, zapewni wysoki połysk i głębię koloru oraz spowolni działanie szkodliwych czynników zewnętrznych np. promieniowania słonecznego. Z kolei folia ochronna PPF oprócz świetnego wyglądu, połysku i głębi koloru, daje zdecydowanie mocniejszą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi – otarciami, odpryskami. W PROMOMOTO posiadamy najlepszą ofertę folii ochronnych PPF pod względem właściwości, trwałości i jakości – RIVASHIELD. Folie ochronne PPF RIVASHIELD spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Oprócz wysokiej ochrony zyskujemy tu również możliwość zmiany koloru auta, gdyż RIVASHIELD oferuje ponad 170 wyjątkowych kolorów i wykończeń folii.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące auto detailingu
1. Czym dokładnie jest auto detailing i co obejmuje?
Auto detailing to złożony proces kompleksowego czyszczenia samochodu. Takie samochodowe SPA wiąże się także z renowacją oraz odpowiednim zabezpieczeniem auta przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Car detailing obejmuje zewnętrzną część pojazdu (dokładne mycie, dekontaminację lakieru, korektę lakieru, zabezpieczenie lakieru, pielęgnację szyb i reflektorów, impregnacja felg i opon, a także konserwację elementów plastikowych czy chromowanych), jak i wnętrze auta (odkurzanie, pielęgnacja plastików i elementów kokpitu, czyszczenie tapicerki, czyszczenie podsufitki). Dzięki detailingowi samochodowemu możemy przywrócić pojazdowi pierwotny wygląd, niczym po wyjeździe z fabryki, a nawet lepszy. Warto zaznaczyć, że proces ten wymaga dużej precyzji i wiedzy w kwestii zastosowania odpowiednich
2. Czy można samodzielnie wykonać detailing samochodowy?
Tak, w pewnym zakresie można samodzielnie wykonać auto detailing, stosując odpowiednie kosmetyki i techniki. Dotyczy to zwłaszcza podstawowych czynności jak mycie. Jednak dla osiągnięcia najlepszych efektów warto powierzyć auto w ręce profesjonalistów ze studia detailingowego. Doświadczeni detailerzy wiedzą, jak prawidłowo i bezpiecznie umyć auto, dokładnie je wyczyścić czy przeprowadzić korektę lakieru. Zwłaszcza polerowanie lakieru i aplikacja profesjonalnych powłok ochronnych jest znacznie bardziej skomplikowana i wymaga odpowiedniego sprzętu, wiedzy a także warunków.
3. Jak często trzeba poddawać samochód zabiegom car detailingu?
Regularny auto detailing zdecydowanie pozwala utrzymać samochód w nienagannym stanie, wydłużając tym samym żywotność poszczególnych elementów samochodu i lakieru. Podstawowe mycie detailingowe warto wykonywać co ok. 2-4 tygodni, aby regularnie usuwać zabrudzenia i nie dopuścić do „wżarcia” w lakier np. osadów drogowych. Detailing wnętrza (pełne czyszczenie) warto wykonywać co ok. 3-6 miesięcy, jednak zależy to od intensywności użytkowania pojazdu – dzięki niemu zadbamy o higienę wewnątrz auta.
4. Czy auto detailing jest opłacalny dla starszych samochodów?
Zdecydowanie tak, car detailing może być opłacalny dla starszych samochodów, a w wielu przypadkach jest wręcz zalecany – szczególnie przy pojazdach kolekcjonerskich czy zabytkowych. Regularna pielęgnacja auta i zabezpieczanie go, pozwala chronić różne powierzchnie przed działaniem czynników zewnętrznych np. soli drogowej, promieniowaniem słonecznym. W przypadku wnętrza warto zaimpregnować np. tapicerkę dla spowolnienia jej zużycia i starzenia. Jednak jeśli jest ona mocno zużyta można przeprowadzić renowację, dzięki czemu wnętrze będzie wyglądało jak nowe. Nawet jeśli samochód ma już swoje lata, dobrze zadbany wygląd może znacząco zwiększyć jego wartość przy odsprzedaży lub poprawić komfort użytkowania.
5. Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas samodzielnego detailingu samochodowego?
W trakcie samodzielnego auto detailingu można popełnić kilka dość powszechnych błędów, które mogą prowadzić do uszkodzenia lakieru lub zmniejszenia skuteczności kolejnych etapów. Oto najczęstsze z nich:
- używanie nieodpowiednich akcesoriów i chemii – używanie zwykłych gąbek lub agresywnych detergentów może prowadzić do zarysowań lub zniszczenia danych elementów;
- mycie samochodu w słońcu – co powoduje szybsze wysychanie wody na karoserii, prowadząc do powstawania trudnych do usunięcia smug i zacieków;
- zbyt mocne pocieranie przy czyszczeniu wnętrza – np. w przypadku tapicerki, która wymaga delikatnego traktowania. Zbyt mocne pocieranie może uszkodzić materiał prowadząc do pęknięć lub odbarwień.
- brak odpowiedniego przygotowania powierzchni przed nałożeniem wosku lub powłoki ochronnej – niedokładne oczyszczenie lakieru z resztek smoły, owadów czy żywicy, zmniejszy skuteczność powłoki.
6. Jaka jest cena auto detailingu?
Cena detailingu samochodowego zależy przede wszystkim od zakresu wykonywanych usług, wielkości i stanu faktycznego pojazdu. Do tego wpływ może mieć również renoma studia detailingowego oraz czas potrzebny na wykonanie poszczególnych etapów. Mycie detailingowe może zaczynać się od 500 zł netto; korekta lakieru – od 1500 zł netto; detailing wnętrza – od 1000 zł netto.